După trei nopți în care un urs a cutreierat liber prin Grădina Zoologică din Târgu Mureș, acesta a fost împușcat. Animalul, având o greutate de aproximativ 150 de kg, a reușit să vâneze și să omoare trei căprioare și o pasăre emu, conform informațiilor Primăriei Târgu Mureș. Situația a creat o alertă în Grădina Zoologică din Târgu Mureș, unde ursul a reușit să sară gardul și să provoace pagube. Cu toate acestea, în urma unei operațiuni complexe, animalul a fost capturat în noaptea trecută, conform unei postări pe Facebook a Primăriei Târgu Mureș. Autoritățile au anunțat că ursul a fost împușcat și au explicat că acesta reprezenta un pericol real pentru animalele din grădină, având în vedere că a omorât trei căprioare și un emu în ultimele trei nopți. Primăria Târgu Mureș a asigurat că intervenția a fost realizată în conformitate cu prevederile legale și că vor continua să monitorizeze zona pentru a preveni astfel de incidente în viitor. Imaginile surprinse de camerele de supraveghere au arătat cum ursul pătrundea nestingherit în grădina zoologică, printre animalele captive. Cu toate acestea, reprezentanții grădinii au asigurat că locul era sigur pentru vizitatori, deoarece ursul apărea doar pe timp de noapte. Cu toate acestea, mesajul postat pe rețelele sociale, care încuraja oamenii să viziteze grădina zoologică, a stârnit indignarea localnicilor și a turiștilor.