Ministerul Educaţiei Naţionale a anunţat că, din totalul de 27.640 de contestaţii depuse după examenul de Evaluarea Naţională 2024, pentru 14.720 de lucrări, contestaţiile au dus la creşterea notei, în timp ce pentru 9.646 de lucrări, notele au fost modificate în sens negativ. În urma contestaţiilor, nouă absolvenţi au obţinut media 10 la examen. Pentru cinci lucrări, nota obţinută după reevaluare a fost mai mare cu peste 2 puncte, din cauza unor erori umane la încărcarea lucrărilor în platforma digitală.
Numărul contestaţiilor depuse după Evaluarea Naţională 2024 a fost de 27.640, reprezentând 8,76% din totalul lucrărilor. Acest număr este similar cu cel înregistrat în anul 2023, când au fost depuse 27.128 de solicitări de recorectare a lucrărilor. Dintre acestea, 14.485 au vizat lucrări la Limba şi literatura română, în scădere faţă de anul precedent, când au fost depuse 18.465 de contestaţii la această disciplină. La Matematică au fost depuse 12.730 de contestaţii, faţă de 8.219 în anul anterior, iar 425 de contestaţii au vizat lucrări la Limba şi literatura maternă, faţă de 444 în 2023.
Pentru 14.720 de lucrări, contestaţiile au dus la creşterea notei, în timp ce pentru 9.646 de lucrări, notele au fost modificate în sens negativ. La matematică, în cazul a 98,1% dintre lucrările reevaluate, diferenţa între nota iniţială şi cea obţinută în urma reevaluării a fost sub 0,5 puncte. La proba de limba şi literatura română, în cazul a 77,4% dintre lucrările reevaluate, diferenţa între nota iniţială şi nota obţinută în urma reevaluării a fost sub 0,5 puncte. Aceste date au fost publicate de Ministerul Educaţiei.
În urma reevaluării lucrărilor contestate, ponderea elevilor cu medii mai mari sau egale cu 5 este de 74,5%, în creştere faţă de rezultatele iniţiale. În anul 2023, rata mediilor mai mari sau egale cu 5 a fost de 76,4%. După contestaţii, numărul elevilor cu media generală 10 a crescut de la 65 la 74.
La Evaluarea Naţională au participat 152.903 de absolvenţi ai clasei a VIII-a, reprezentând 95,3% dintre cei înscrişi. Dintre aceştia, 38.992 de candidaţi au obţinut medii sub 5. Un elev a fost eliminat de la proba de Limbă şi literatură română, lucrarea acestuia fiind notată cu punctul din oficiu.
La proba de Limba şi literatura română, 119.350 de elevi au încheiat examenul cu note mai mari sau egale cu 5. Dintre aceştia, 416 elevi au obţinut nota 10. La Matematică, 105.214 elevi au primit note mai mari sau egale cu 5, iar dintre aceştia, 1.133 au obţinut nota 10. La Limba şi literatura maternă, 8.321 de elevi au primit note mai mari sau egale cu 5, iar 68 de candidaţi au obţinut nota 10.
În perioada 11-12 iulie şi 15-22 iulie se va desfăşura prima etapă a admiterii în învăţământul liceal din acest an, în care absolvenţii clasei a VIII-a şi părinţii lor vor completa opţiunile în fişele de înscriere. Tot în aceste intervale vor fi completate şi fişele de înscriere de către absolvenţii clasei a VIII-a care doresc să participe la admitere în alt judeţ. Repartizarea computerizată a candidaţilor va avea loc în data de 24 iulie.
Ministerul Educaţiei avertizează că orice opţiune greşită poate duce la o repartizare nedorită, iar un număr redus de opţiuni completate poate duce la nerepartizarea computerizată a candidatului.