Vremea se va înălța din nou săptămâna viitoare, devenind caniculară. Cel mai înalt punct va fi atins în weekendul următor, când se vor înregistra temperaturi de 40 de grade Celsius, la umbră. Aerul va fi sufocant, iar nopțile vor fi tropicale. Mihai Timu, meteorolog, a declarat că temperaturile au scăzut sub 20 de grade în litoral și în vest, ceea ce este o veste bună. Cu toate acestea, începând de azi, vom fi sub influența unui aer tropical care va persista pe tot parcursul săptămânii viitoare și se va extinde de la o zi la alta. Astfel, în Banat și Crișana, se vor înregistra temperaturi caniculare și disconfort termic. Acest val de căldură se va extinde până spre mijlocul săptămânii, iar în zilele următoare se așteaptă temperaturi ridicate în vest, sud și sud-est, cu maxime de 38-39 de grade Celsius. Disconfortul termic va fi accentuat, iar nopțile vor fi tropicale. Vârful acestui val de căldură va fi atins în weekendul următor, când se va înregistra caniculă în întreaga țară. Există mari șanse ca în vest și sud să se depășească 40 de grade Celsius, fiind cele mai ridicate valori din această vară. Sâmbătă, duminică și luni vor fi cele mai fierbinți zile, vorbind despre temperaturi la umbră. Cu siguranță, în orele de vârf, se vor adăuga încă 5-10 grade Celsius.