Meteorologii au emis un cod roșu de caniculă pentru mai mult de jumătate din țară, ceea ce reprezintă cel mai extins cod roșu emis vreodată de ANM. Ne așteptăm la cel mai cald weekend din această vară, cu temperaturi care vor atinge 40 de grade Celsius. Capitala se află la doar un grad distanță de recordul lunii iulie, de 42 de grade Celsius. Avertizarea meteo este valabilă pentru 13 și 14 iulie.
Potrivit meteorologilor, în regiunile Crișana, Banat, Oltenia, Muntenia și Moldova, valul de căldură va continua să se intensifice. Vor fi înregistrate temperaturi maxime între 37 și 41 de grade Celsius. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Minimele termice nu vor coborî sub 20 de grade Celsius.
Astăzi și mâine, aproape întreaga țară se află sub cod portocaliu de caniculă. Doar litoralul și câteva județe din zona montană sunt sub cod galben. În cea mai mare parte a țării, valul de căldură se va intensifica. Vom avea parte de caniculă, iar temperaturile maxime vor fi între 36 și 40 de grade Celsius, posibil izolat mai ridicate în regiunile Banat, Oltenia, Muntenia, precum și în sudul Crișanei și al Moldovei. Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.