Meteorologii au emis o avertizare pentru zilele de luni și marți, anunțând că va fi caniculă în cea mai mare parte a țării. Temperaturile vor ajunge până la 39 de grade în regiunile sudice. Valul de căldură se va extinde și intensifica treptat în toată țara. Agenția Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare cod galben pentru ziua de luni, 8 iulie, când se prognozează căldură intensă, caniculă și disconfort termic ridicat. Potrivit meteorologilor, valul de căldură se va extinde și intensifica ușor în Crișana, Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea continentală și jumătatea de sud a Moldovei, unde se va înregistra caniculă și disconfort termic ridicat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 37 de grade, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și va depăși ușor pragul critic de 80 de unități.
O avertizare similară a fost emisă și pentru ziua de marți, 9 iulie. Valul de căldură va continua să se extindă și să se intensifice în Crișana, Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea continentală, local în Moldova și Maramureș, precum și în sud-vestul Transilvaniei, unde se va înregistra caniculă și disconfort termic ridicat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 35 și 37 de grade, iar în regiunile sudice vor atinge local 38 și 39 de grade. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități pe arii extinse. De asemenea, minimele nu vor coborî sub 20 de grade, caracterizând o noapte tropicală.
Valul de căldură va continua treptat să se extindă și să se intensifice în toată țara. Este important să fim pregătiți pentru temperaturile ridicate și să luăm măsuri de protecție împotriva căldurii. Este recomandat să ne hidratăm corespunzător, să evităm expunerea prelungită la soare în timpul orelor de vârf și să purtăm haine lejere și de culoare deschisă. De asemenea, este important să ne protejăm pielea cu ajutorul cremelor cu factor de protecție solară și să evităm efortul fizic intens în timpul zilei.
În concluzie, meteorologii ne avertizează că urmează zile de caniculă în întreaga țară, iar temperaturile vor atinge valori ridicate. Este important să fim precauți și să luăm măsuri de protecție pentru a ne menține sănătoși în aceste condiții extreme de căldură.